אופטומטריסטים רופאי עיניים ומה שביניהם

הרבה אנשים שואלים אותי מה ההבדל בין אופטומטריסט לאופטיקאי, ולמה בכלל לא ללכת לרופא עיניים על מנת לעשות בדיקת ראייה.
אם המצב לא "מסובך" מספיק, יש כמובן את האורטופטיסט ואיך אפשר בלי רפואה אלטרנטיבית של אירידיולוגיה.

אז בואו ונעשה קצת סדר בבלאגן – תפקידו של רופא העיניים
הכי פשוט להתחיל מההכשרה. רופא עיניים, לומד רפואה של 7 שנים כולל סטאז', ומתמחה ברפואת עיניים בבתי החולים השונים במשך 5 שנים. רק לאחר מכן, הוא יכול לתהדר בתואר רופא עיניים.
כמו כל רופא, תפקידו מתבטא בבריאות הפציינט ובעין בפרט. על כן, אין זה מתפקידו לקבוע מה המספר שהמטופל / פציינט צריך במשקפיים, ואין הוא מתעסק בצד הטכני של משקפיים, עדשות מגע, עזרי ראייה ירודה ועוד.
הכשרתו בקביעת מספר והתאמת אביזרי ראיה שונים, הינה עצמאית לחלוטין, ונעשית בזמנו הפנוי תוך כדי ההתמחות. אין זה עיקר עיסוקו, ולכן מיומנותו בכך (לרוב), אינה טובה מספיק.

האופטומטריסט
אופטומטריסט לעומת רופא העיניים, הכשרתו המינימלית קצרה יותר, 4 שנים בלבד לתואר ראשון באופטומטריה (יש גם תואר שני ודוקטורט בחלק מהמדינות), ועוד שנה של מבחנים של משרד הבריאות. אך עיקר מיומנותו היא התאמה נכונה ומדויקת של אביזרי ראיה, כגון  משקפיים, עדשות מגע, ואביזרי ראיה ירודה על כל סוגיהם.

בנוסף הוא לומד בהכשרתו לאבחן בעיות מיקוד כגון פזילה וכו', ולטפל בחלק מבעיות אלו, אך ע"פ החוק בישראל, אבחנה וטיפול בבעיות מיקוד, נעשית ע"י מקצוע שלישי שנקרא אורטופטיקה.

מה לגבי אופטיקאי?
אופטיקאי לעומת אופטומטריסט, הוא הטכנאי של המשקפיים, הוא מי שחותך את העדשות ומתאים אותן למסגרת.
עבודתו אינה טיפולית או אבחנתית מול הלקוח, אך קפדנותו ודיוקו בעבודתו, חשובה מאוד לתוצאה הסופית של הלקוח, ובאופן עקיף גם לבריאות העין.

רפואה משלימה
לגבי אירידיולוגיה, למי שאוהב רפואה אלטרנטיבית, הנושא שנוי במחלוקת. ע"פ האירידיולוגיה, ניתן לאבחן מחלות ובריאות כללית של הפציינט ע"פ מראה הקשתית שלו (האזור הצבעוני של העין).

לסיכומו של דבר
בעולמנו, אי אפשר לעשות הכול בצורה טובה, ובבת אחת. ולכן רופא העיניים מאבחן ומטפל בבעיות בריאות של העין ולא בהתאמת משקפיים, בעוד האופטומטריסט מתמקצע בכל אביזרי ראיה הדרושים אך לא נותן אבחנה או תרופה לבעיותבריאותיות (אף על פי שיש לו את הידע לכך) אלא מפנה לרופא עיניים.
וכך גם שאר המקצועות והענפים כבודם במקומם מונח.
אז כשאתם צריכיםבדיקת ראיה, אופטומטריסט מוסמך עם רישיון של משרד הבריאות הוא הכתובת, וכשיש בעיה בריאותית יש לגשת לרופא עיניים גם לאבחנה וגם לטיפול.

*המאמר וההתייחסות לאנשי המקצוע נעשתה בלשון זכר מטעמי נוחות, אך הכוונה היא לשני המינים.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן