האם יש יתרון לבדיקת ראייה בבית

מטרת המאמר היא להפריך כל ספק לאלו שחושבים שבאמת צריך קליניקה או חנות או כל מקום פיזי אחר עם מכשור נייח על מנת לבצע בדיקת ראייה מ – א' עד ת'.

על מנת לפשט את הנושא ולהיכנס בעובי הקורה של סוגיית הבדיקות ראייה בבית, עלינו להבין ראשית ממה מורכבת כל בדיקת ראייה והתאמת משקפיים בסופה.

ממה מורכבת בדיקת ראייה והתאמת משקפיים?

אם ניקח לדוגמא חנות אופטיקה מסורתית או קליניקה לאופטומטריה, בדיקת הראייה מורכבת משלושה שלבים עיקריים – היסטוריה של הפציינט, בדיקה ראייה אובייקטיבית ובדיקה ראייה סובייקטיבית.
לעיתים, כאשר מדובר בפציינט בעל מגבלות קוגניטיביות, משתמשים רק בבדיקה אובייקטיבית.

השלב הראשון, כמו בכל מקצוע רפואי וטיפולי, הוא שלב ההיסטוריה. מה היה ללקוח עד עצם היום הזה, כל הסימפטומים, תסמינים, אבחנות, צרכים, כל מה שדף תשאול מקצועי מכיל על מנת להבין מי עומד מולנו וכיצד זה משפיע על בריאות העין, תפקוד וראייה.

השלב השני, שבאופן פרדוקסלי רוב הציבור מתרשם ממנו, ודווקא הוא הכי לא מדויק, הוא שלב ה"מכשיר_הגדול_והמסורבל" – אוטורפרקטומר / כדור פרח / בית באופק, או כל אובייקט אחר שרואים כשמכניסים את הראש למכשיר גדול ומסורבל.
כל המהות של מכשיר זה הוא להקל על האופטומטריסט (אשר לא מיומן ברטינוסקופ), לתת לנו מדידה אובייקטיבית של המספר בעין.

זה מאוד מקל על האופטומטריסטים שיש כבר נקודת התחלה לביצוע בדיקת הראייה, אבל עוד לא נולד המכשיר שיהיה אפשר להסתמך עליו ב 100% בנוגע להתאמת משקפיים. תמיד יהיה צורך לשים את העדשות הנכונות במסגרת הבדיקה ולבדוק האם זה נכון, ולאחר מכן להפעיל שיקול מקצועי בנוגע למרשם הסופי.

השלב השלישי, הוא בדיקת ראייה סובייקטיבית ומסורתית, שלמעט לוח המספרים שעבר למקרן ולבסוף למחשב, שום דבר לא השתנה באופן מהותי. אופטומטריה הייתה ועודנה, מקצוע מאוד שמרני.

בדיקת ראייה בבית – האם זה אפשרי?

התשובה היא באופן חד משמעי – כן! כי לכל דבר שיש היום בחנות יש תחליף. ולא רק שזה אפשרי, זה אף עונה יותר טוב לצרכים של האדם הנבדק, כאשר האופטומטריסט יכול להתאים ללקוח בביתו את המשקפיים המתאימים לכל מרחק ולכל שימוש שהנבדק נדרש לו באופן מעשי ובהתאמה אישית לצרכיו.

לשלב הראשון, שלב ההיסטוריה, בשביל זה לא צריך חדר בדיקה, רק דף ועט. לשלב השני – הבדיקה האובייקטיבית עם הכדור פורח / בית בתוך מכשיר גדול ומסובך, היה לפניכן מכשיר קטן וידני בשם רטינוסקופ שהוא אף יותר מדויק אך דורש מיומנות.

ומי שבכל זאת מתעקש על מכשיר אוטומטי, יש היום מכשירים ניידים שקובעים את המספר יותר טוב ויותר מדויק מהמכשירים הגדולים והמסורבלים.

ובנוגע לשלב השלישי – הבדיקה עצמה, הסובייקטיבית על גבי לוח עם מספרים / מקרן / מחשב. בדיוק בשביל זה כתבנו תוכנה על גבי מחשב נייד, שכל מה שנשאר לעשות זה להקליד את מרחק הבדיקה בכל חדר או מרחק, והמספרים במחשב מסתדרים בעצמם בגודל המתאים, כך שבכל מרחק בדיקה, הבדיקה והתוצאה בבית הלקוח יוצאת מדויקת להפליא, ואף יותר שימושית, כי מדובר במרחקים האמתיים שהלקוח זקוק להם בביתו, החל ממרחק הקריאה של הספר, כלה ממרחק המחשב בחדר העבודה שלו ועד למרחק המדויק ממיטתו לטלוויזיה.

אופטומטריה, היה והינו מקצוע שמרני. רק כלי העבודה השתנו, אך הבדיקה היא אותה בדיקה. ולמעט הנוחות והנעימות של עוברי אורח להיכנס לחנות אופטיקה מזמינה, בדיקת ראייה בבית ובחנות הן בדיוק אותו דבר.

אתם או יקיריכם זקוקים לבדיקת ראייה והתאמת משקפיים? מוזמנים לפנות אלינו.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן