עיוורון צבעים

מבחן עיוורון צבעים על שם ishihara
מבחן עיוורון צבעים על שם ishihara

איך מאבחנים עיוורון צבעים?

עיוורון צבעים הוא מצב שבו אדם לא יכול או מתקשה להבחין בהבדל בין צבעים מסוימים, אשר רוב האנשים מצליחים להבדיל ביניהם בקלות. ישנם מצבים קלים בהם אדם לא מצליח להבדיל רק בין מספר מועט של צבעים, וישנם מצבים קשים יותר עד כדי כך שאדם רואה את כל הצבעים בגוונים שונים של אפור.

עיוורון צבעים / ליקוי בראיית צבעים הינה תופעה מאוד נפוצה בכלל האוכלוסייה, כאשר שיעור הגברים הלוקים בה עומד על כ 8% מסך כל הגברים ורק כ 0.4% מסך כל הנשים. הסיבה לכך היא שהגן לעיוורון צבעים הינו רצסיבי בכרומוזום X, ומכיוון שלגברים יש רק כרומוזום X אחד ולנשים שניים – הוא בא לביטוי באופן מלא אצל גברים. הדרך הטובה והפשוטה ביותר לגלות ליקוי בראיית הצבעים שלנו היא מבחן ה ishihara, שאפשר לבצע בקלות אצל אופטומטריסט או רופא עיניים. הבדיקה היא פיתוח של ד"ר יפני בשם שינובו אישיהרה, אשר פורסמה בשנת 1917.

אבחון עיוורון צבעים

מאז ועד היום מבחן אישיהרה הוא הבדיקה המקובלת לגילוי עיוורון צבעים. הבדיקה מורכבת מ 38 לוחות של מספרים, כאשר כל קבוצת לוחות מסמלת ליקוי כזה או אחר בראיית הצבעים של הנבדק. כדאי לדעת, שהליקוי הנפוץ ביותר בכלל האוכלוסייה הוא חוסר היכולת להבדיל בין אדום לירוק. הבדיקה יכולה להעיד באופן פרטני אם הבעיה נובעת מבעיה מחוסר של אחד המדוכים בעלי רגישות לאדום (Protanopia), ירוק (Deuteranopia) או כחול (Tritanopia), או מ"חולשה" שלהם (Protanomaly, Deuteranomaly, Tritanomaly). הבדיקה עצמה נראית פשוטה יחסית, אבל ניתן לאבחן באמצעותה את המצב המדויק של המטופל עד אחרון הפרטים.

ישנה משמעות מאוד גדולה לתנאים שבהם מתבצעת הבדיקה; חשוב לשים לב לתאורה בחדר בזמן הבדיקה, למרחק ולזווית הלוחות מהנבדק, וזאת משום שסטייה מאחד הפרמטרים הללו עלולה לפגוע באמינות הבדיקה.

אנחנו במשקפיים עד הבית מבצעים בדיקת עיוורון צבעים בבית הלקוח, כך שאם אתם חושבים שאתם או אדם יקר לכם לא מצליחים להבחין בין צבעים ורוצים לבצע בדיקת ראייה – אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר ואנחנו נשמח להגיע אליכם.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן